טיפול קוגניטיבי התנהגותי  Cognitive Behavioral Therapy – CBT
 
טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול ממוקד קצר מועד, המתמקד בשינוי פרשנויות הגורמות לתגובות רגשיות, פיזיות והתנהגותיות המביאות עלינו סבל ומצוקה והרסניות לחיינו. בטיפול נבדקות המחשבות האוטומטיות, הספונטניות, העולות כתוצאה מאירוע ( טריגר), הרגשות המתעוררים כתוצאה מכך, תחושות פיזיות המופיעות, ולבסוף ההתנהגות הנגזרת מכל אלה. המחשבות האוטומטיות שלנו אינן בהכרח משקפות את המציאות, אלא את הפרשנות שלנו לאירוע, פרשנות שמקורה בתהליכי למידה מוקדמים ומאוחרים יותר. בחינת הפרשנות מחדש, או "חשיבה אלטרנטיבית", עשויה לשנות את רגשותינו ודפוסי ההתנהגות כלפי אותו האירוע.
 
לא פעם אנחנו כבולים להטיות חשיבה, כמו "הכל או לא כלום"-(אם לא אקבל 100 במבחן נכשלתי), "הכללת יתר" – (אף אחד לא סובל אותי), "פילטר שלילי"-( אדם כמוני לעולם לא יצליח במערכות יחסים), ומחשבות אחרות מסוג זה. במהלך הטיפול ילמד המטופל לבחון מחדש הנחות יסוד שגויות ולשנותן. המטופל משמש כמדען המכיר את נשוא החקירה, כלומר את עצמו, טוב מכל אדם אחר. תוך כדי הטיפול יעקוב המטופל/המדען אחר תגובותיו ויתעד אותם, ובהדרגה ילמד להפעיל את החשיבה האלטרנטיבית במקום החשיבה האוטומטית. בעזרת כלי חשיבה חדשים, עושה המטופל היכרות מחודשת עם עצמו, והפעם בוחר באופן שקול ומפוכח את תגובתו לאירועי חייו.
 
במהלך הטיפול, אני מאפשרת למטופל להתעמת עם החרדות, הדיכאון, או כל נושא שגורם לתקיעות בחייו וזאת על ידי התנסות בפעולות מהן הוא נמנע. חשיפה הדרגתית ומבוקרת לאותם טריגרים מאיימים, בחממה הבטוחה והמגוננת של חדר הטיפולים, ובהמשך  תוך התקרבות לסביבה המעוררת חרדה, יגרמו למטופל "דה-סנסיטיזציה", כלומר מיתון משמעותי של הרגישות לאיום. בדרך זו, צפוי המטופל להתגבר על חרדות והתנהגויות בהן נמנע עד כה מהאובייקט המפחיד, המדכא או המנטרל.
 
שיטת הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי  (CBT) מוכרת היום כשיטה היעילה ביותר להתגברות על סוגי החרדות השונות (חרדה ספציפית, חרדה חברתית, אגורפוביה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), הפרעות אכילה, הפרעת דחק פוסט טראומות (PTSD) ודיכאון .
 
שיטת הטיפול הוכחה כמועילה גם בטיפול מייצב בסכיזופרניה, בשילוב שיטות נוספות כמו הקניית כישורי חיים וויסות רגשי - זאת בנוסף לטיפול תרופתי.